Pil & Batarya Hakkında'ya Hoşgeldiniz!

Batron Enerji mühendislerimiz bu platformda batarya meraklıları, eğitimciler, öğrenciler ve aynı zamanda pil ve batarya kullanıcıları için ücretsiz olarak bilgiler sunacak ve bu alanda yapılan en son teknolojik gelişmeleri sizlerle paylaşacaktır.

BATRON ARGE VE PİL TEKNOLOJİSİ

Pil teknolojisi hızlı bir şekilde ilerliyor; Süper Pil henüz bulunamadı, ancak hemen yanı başımızda olabilir. Günümüz pillerinin çoğu mobil uygulamaları karşılarken, elektrikli araçlar için ciddi geliştirmelere ihtiyaç duymaktadır.

Bataryalarla ilgili çok fazla yalan yanlış bilgi var ve insanlar doğru ve güncel bilgiye ulaşmak istiyorlar. Sunduğumuz bilgiler spesifikasyonlardan ve bağımsız test laboratuvarlarından ve aynı zamanda güvenilir kaynaklardan derlenmiştir.

Okuyucularımızın yorumları bizim için, laboratuvar test verileri kadar önemlidir. Bu nedenle web sitemizi sürekli güncel tutuyor ve okurlarımızın yorumlarına değer veriyoruz.
Batarya dünyasında siyah ve beyazlar yoktur, yalnızca gri tonları vardır. Pil, kendi zihnine sahip bir kara kutudur; mistik ve açıklanamaz. Bazıları için pil herhangi bir sorun oluşturmaz; kimileri için ise baş ağrısından başka bir şey değildir.

Pil üreticilerinin kendilerine en çok sorduğu soru, “Bunu yapsam pilin ömrünü ne kadar uzatabilirim?” Sorusunun niceliksel bir cevabı yoktur. Nihai pil ömrünün bitiş nedenleri çok yönlüdür ve kendi insan zayıflığımızla benzerlikler göstermektedir. Zinde kalmaya ve sebzelerimizi yemeye çalışsak bile sağlık sorunları yaşıyoruz.

Mükemmel bir pil yoktur ve her paket belirli bir kullanım için tasarlanmıştır. Tüketici ürünlerindeki piller, uzun çalışma süresi, küçük boyut ve düşük maliyet için optimize edilmiştir; uzun ömür daha az önemlidir. Endüstriyel pillerde yüksek yük kapasitesi ve gelişmiş güvenilirlik olabilir, ancak paket daha hantal hale gelir. Üçüncü çeşit, uzun hizmet ömrü sunar ve bu paketler pahalıdır.

Tüm pillerin ortak bir özelliği vardır: Bir süre çalıştırıldıktan sonra, şarj edilmeleri gerekir ve kapasitenin kaybolmasıyla birlikte nihai bir değiştirmeyi gerektirir. Pil değiştirme, ana makineyi kullanımdan kaldırmadan önce sıklıkla yapılır. Kesintisiz bir enerji kaynağı fikri hala bir hayalden ibarettir.

Piller ve bataryalar hakkında bilgi edinmek için Batron Enerji sayfalarını düzenli olarak takip edin.
“Akü” kelimesi, savaştaki bir grup top ile ilgili olarak “dayak eylemi” anlamına gelen Eski Fransızca kelime çanından gelir. Bir enerji depolama aygıtı bulma gayreti içinde, 1700’lü yıllarda bilim insanları birbirine bağlı birden fazla elektrokimyasal hücreyi temsil etmek için “pil” terimini kabul ettiler.

Pil, bir ayırıcı ile izole edilmiş ve iyonların hareketini teşvik etmek için elektrolitin içine batırılmış iki elektrottan oluşur. Her biri benzersiz özellikler sunan, ancak hiçbiri nihai bir çözüm sunmayan birçok yeni aktif malzeme pil üretiminde deneniyor.

İyileştirmeler yavaş ilerliyor. Moore’un Yasası * her iki yılda bir entegre devredeki transistör sayısını ikiye katlarken, son yirmi yılda kapasite olarak lityum-iyon (Li-ion) kazanımı yılda yaklaşık yüzde 8 olmuştur. Teorik pil modelleri, ticari eşdeğerden on kat daha fazla olan belirli enerji seviyelerini ortaya çıkarmakla birlikte teoride kalırlar ve gerçek hayatta bu hedeflere asla ulaşamazlar.

Pil, yavaş doldurulan, sınırlı enerji tutan ve belirli bir ömre sahip enerji kaynağıdır.
1990’lı yıllara kadar batarya dünyasına egemen olan Ni-Cd ve Ni-MH ile depolanmaya başlayan enerji günümüzde Lityum-iyon türlerine yerini bırakıyor. Çevresel zarar açısından da kurşun asit piller, birçok dezavantajına karşın, yerini Li-Ion bataryalara bırakmaya devam ediyor. Öyle görünüyor ki yakın gelecek te tüm uygulamalar Li-Ion batarya teknolojisi üzerinden ilerleyecek.

Li-ion pahalı ama döngü başına fiyat hesaplandığında, kurşun aside göre geri kazanımı daha fazla. Pil uzmanları, kurşun asitten Li-ion’a geçişin, internetin ilerlemesinden daha hızlı olacağı görüşündeler.
Pillerle ilgili okurlarımıza olabildiğince bilgi vermek istiyoruz, ancak biz yalnızca en yaygın kullanılan pil sistemlerini ele alıyoruz.

* 1965’te Gordon Moore, entegre bir devredeki transistör sayısının her iki yılda iki katına çıkacağını söyledi. Tahmin gerçek oldu ve 21. Yüzyılda gerçekleşti. Gordon’un söyledikleri çıkmaya devam ederse gelecekte bir arabayı çalıştırmak için gereken güç, bozuk para boyutundaki pillerden sağlanacaktır.

Bu bloktaki bilgiler, tüm pil kullanıcılarının menfaati için sağlanmıştır. Piller sürekli seyahat arkadaşımız oldu. Cep telefonları başta olmak üzere kişisel cihazları aktif hale getirmeleri, bir arkadaşa ulaşmamıza, dört duvarın sınırları dışında çalışmamıza, eğlence sunmalarına ve kişisel taşımayı etkinleştirmemize imkan tanıyor. Ancak en önemlisi, piller insanlığı birbirine bağlıyor ve ihtiyaç duyan kişilere yardım etme misyonlarını destekliyor.

Çevremizi korurken, fosil yakıt bağımlılığını azaltırken hareket özgürlüğünü korumak için temiz gücün önemi daha da anlaşılıyor. Ayrıca harika dünyamızı gelecek nesillere, Tanrı’nın bize armağan ettiği gibi, insanlık tarafından iyi korunmuş ve bozulmamış olarak geçirmek istiyoruz.

Batron Enerji olarak bu web sitesini, sektördeki birikimlerimizi ve teknolojik gelişmeleri kendi ülkemizde güncel tutmak ve paylaşmak için eşsiz bir kaynak olarak görüyoruz. Firmamız batarya Ar-Ge çalışmaları konusunda keşifler sağlamak ve batarya kullanıcıları için materyal paylaşımı konusunda her zaman destekleyici olacaktır. Batarya yönetimi, teşhis ve hızlı test teknolojilerindeki gelişmelere özel önem veriyoruz.

Pil ve Batarya Teknolojileri ile ilgili güncel haberlere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.